Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Listopadowy numer „Nowych Peryferii” poświęcony jest w znacznej części wartym omówienia książkom.

Dwa spośród artykułów dotyczą głośnej w Stanach Zjednoczonych, ale dyskutowanej również w Polsce, książki Angeli Nagle „Kill All Normies”. Traktuje ona o wojnach, które toczyły się w odległych zakątkach Internetu, ale ich znaczenia dla zmian w pejzażu politycznym i kulturowym Stanów Zjednoczonych nie sposób przecenić.  Przeczytacie o tym w artykułach Franciszka Sobieraja i Karola Templewicza.

O zgoła niewirtualnych zagadnieniach, czyli o tym, jak się w Polsce pracuje – i jak praca u nas zawiązuje relacje przemocowe – mówi Olga Stawińska w recenzji reportaży Olgi Gitkiewicz „Nie hańbi”. Podobny temat podejmuje w swym nie-opowiadaniu Dorota Kotas. Również o przemocy, ale zupełnie innego rodzaju, traktuje wstrząsająca książka Érica Barataya „Zwierzęta w okopach”. O losie zwierząt podczas I wojny światowej i odważnej próbie usłyszenia ich głosu przez francuskiego autora pisze Ewa Korzeniowska.

O sprawach dla Polski strategicznych piszą w listopadowym numerze Karol Trammer i Marcin Giełzak. Pierwszy pisze o – zagrażającym bezpieczeństwu energetycznemu kraju – paraliżu dostaw węgla do elektrowni, drugi – o polityce bezpieczeństwa Rumunii, kraju ważnego dla Polski, stanowiącego południowy zwornik Międzymorza, pasa państw, którym zagraża wschodnie mocarstwo.

Znajdziecie w numerze, jak zwykle, przyrodniczą opowieść Konrada Malca i opowiadanie Andrzeja Muszyńskiego. Nasz przyrodnik napisał o jemiołuszce, zaś opowiadanie przeniesie Was tym razem do Chorwacji. W numerze zamieściliśmy również wiersze Łukasza Jarosza i zbiór krótkich tekstów o tym, co wydało się nam okropne lub wspaniałe.

Autorom i Autorkom dziękujemy za teksty, Monice Stolarskiej, Wacławowi Andrzejowi Maratowi i Emilii Ptak-Gwieździe – za ilustracje, a Czytelniczki i Czytelników zapraszamy do lektury i dzielenia się „Nowymi Peryferiami”.

Redakcja „Nowych Peryferii”

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *