Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

 

W październikowych „Nowych Peryferiach” mówimy o Polsce, ale staramy się też opuszczać krajowe podwórko. Niedawno przeczytaliście u nas pisany „na gorąco” tekst Angeliny Kussy poświęcony katalońskiemu referendum niepodległościowemu. Dalszym namysłom nad tym, co się wtedy stało, co może się stać i jak wyjść z hiszpańsko-katalońskiego kryzysu poświęcili swe artykuły Marcin Giełzak oraz Filip Stańczyk. Jeszcze dalej, bo do Ameryki Południowej, zabierze Was lektura opowiadania Maju Planas, a nieco bliżej, za południową granicę, wiersze Alžběty Stančákovej w tłumaczeniu Zofii Bałdygi. W dziale „Drobiazgi” obok twórczości wspomnianych autorek znajdziecie opowiadanie Andrzeja Muszyńskiego.

Dwa artykuły o kluczowych dla rozumienia ewolucji i aktualnego stanu krajowej polityki publikujemy w dziale „Konsekwencje Idei”. Łukasz Maślanka pisze o tym, w jaki sposób i za jaką cenę główne dziś siły polityczne zagospodarowały elektorat postkomunistyczny, zaś Krzysztof Posłajko, odwołując się do książki Francisa Fukuyamy, stawia prowokacyjną tezę, iż liberalna demokracja, tak ochoczo brana w obronę… nigdy w Polsce nie zaistniała.

W numerze przeczytacie również o szansach, jakie daje Polskiej gospodarce rozwój morskich terminali przeładunkowych, o czym napisał Maciej Ostrowski. Z kolei z Piotrem Kowzanem rozmawiamy o tym, jakie skutki społeczne i wychowawcze – zarówno w Polsce, jak i na świecie – ma zadłużenie obywateli.

W naszym piśmie nie zabrakło, jak zwykle, tekstów przyrodniczych. O gatunkach w Polsce nowych napisał Konrad Malec, zaś o nie dość dobrze znanym pająku krzyżaku Mateusz Sowiński. Natomiast w „Domu Kultury” polecamy zupełnie nową rubrykę z krótkimi recenzjami pod tytułem „Okropne-Wspaniałe”.

Dziękujemy Autorkom i Autorom, a słowa podziękowania za ilustracje należą się również Monice Tyczyńskiej, Wacławowi Andrzejowi Maratowi i Emilii Ptak-Gwieździe.

Oddajemy nowy numer w dobre ręce z zaproszeniem do lektury i dyskusji.

Redakcja „Nowych Peryferii”

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *