Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

„Nowe Peryferie” wracają po wakacyjnej przerwie z nowym numerem. Tym razem mamy dla Was dużo tekstów literackich: wiersze Aleksandry Jerzmanowskiej, opowiadanie Andrzej Muszyńskiego, w którym wspomina swoje harcerskie doświadczenia i przykłada je do polskiej współczesności, swoistą kronikę rodzinną Katarzyny Zwolskiej-Płusy oraz, w przewrotny sposób jesienny, fragment powieści Grzegorza Uzdańskiego. Utworom towarzyszą ilustracje Aleksandry Mokrzewskiej, June Michalczasso i Wacława Andrzeja Marata oraz Moniki Tyczyńskiej, a o sąsiedztwach obrazów i słów przeczytacie w tekście Grzegorza Wróblewskiego.

We wrześniowym numerze literatura występuje także w swych społecznych kontekstach: Joanna Kiedrzyńska pisze o tym, jak „znikają” polskie pisarki współczesne, a Jarosław Górski o ciężkim losie Kajetana Jaksy-Marcinkowskiego – nieszczególnie utalentowanego pisarza, wydanego dwa stulecia temu na żer lwom warszawskich salonów literackich. Zapraszamy również do lektury tekstu Piotra Pazińskiego, który podzielił się z nami recenzją książki Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej.

Obok tematyki kulturalnej przeczytacie u nas, jak zwykle, to i owo o przyrodzie. Konrad Malec pisze o utraconych polskich gatunkach roślinnych i zwierzęcych, a Mateusz Sowiński o szerszeniach i ich niesłusznie złej sławie. Natomiast problemom polityczno-społecznym poświęcone są artykuły Michała Wójtowskiego o lewicowych wyborcach Marine Le Pen i Frontu Narodowego, Marcina Giełzaka o strategii obronnej Szwecji, Katarzyny Michalczak o skandynawskim multikulturalizmie i stosunku do imigrantów oraz Karola Trammera o widmowych, istniejących jedynie teoretycznie liniach kolejowych w Polsce. Wydanie uzupełnia obszerny komentarz Angeliny Kussy na temat sytuacji w Katalonii.

Oddajemy numer w dobre ręce, zapraszamy do czytania, oglądania i dzielenia się z innymi.

Redakcja „Nowych Peryferii”

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *