Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

Nowy numer naszego pisma ukazuje się w środku wakacji, gdy ci, którzy mogą, podróżują do miejsc mniej lub bardziej odległych. O tym, co podczas takich podróży zobaczyć może socjolog, pisze w swoim felietonie Agata Młodawska, a o utrudnionym podróżowaniu koleją po Polsce, nie tylko zresztą w okresie wakacyjnym, mówi tekst Karola Trammera, przedrukowany z ostatniego wydania „Z Biegiem Szyn”.

W wydaniu znajdziecie również dwa artykuły poświęcone problematyce miejskiej: Maciej Ostrowski wysłuchał ekspertów mówiących o perspektywach polskiego mieszkalnictwa na przykładzie Trójmiasta, a Krzysztof Posłajko podjął temat napędzanego outsourcingiem rozrostu demograficznego Krakowa i wynikających stąd zagrożeń dla przyszłości miasta i jego mieszkańców.

Z innymi, symbolicznymi aspektami przestrzeni miejskiej związane są wywiady z Mikołajem Mirowskim i Michałem Gauzą. W pierwszym mowa jest o „dekomunizacji” nazewnictwa miejskiego, w drugim – o celach, sukcesach i wyzwaniach, na jakie natrafia działalność łódzkich aktywistek i aktywistów przywracających pamięć o Rewolucji 1905 roku. Również o aktywizmie, tym razem jednak politycznym, realizowanym w trudnych warunkach Podlasia, pisze Justyna Rembiszewska. O zgoła nieperyferyjnej polityce, czyli relacjach francusko-amerykańskich po wyborze Emmanuela Macrona oraz ostatnich protestach w Polsce i ich skutkach politycznych, traktują artykuły Marcina Giełzaka i Filipa Leśniewicza.

W „Nowych Peryferiach” nie może zabraknąć dobrej literatury współczesnej i równie dobrych ilustracji. W tym miesiącu przeczytacie kolejne opowiadanie Andrzeja Muszyńskiego, fragment powieści Wioletty Grzegorzewskiej „Stancje” , która niebawem ukaże się nakładem W.A.B, oraz opowiadanie Sylwii Wawrzyniak. Ilustracje do tekstów przygotowali dla Was Natalia Kulka, Wacław Andrzej Marat i Aga Gójska. O literaturze starszej przeczytacie natomiast w tekście Patryka Zakrzewskiego, który przypomina twórczość i program literacki Stanisława Młodożeńca, „chłopskiego futurysty”.

Numer dopełniają artykuły przyrodników. Konrad Malec i Mateusz Sowiński walczą o dobre imię zwierząt pospolitych i niecieszących się dobrą sławą – gołębi oraz much, a my mamy nadzieję, że przyłączycie się do ich szlachetnej krucjaty.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja „Nowych Peryferii”

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *