Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy!

 

Oddajemy w Wasze ręce czerwcowe wydanie „Nowych Peryferii”. Autorki i Autorzy numeru chętniej niż zwykle sięgali tym razem do tematyki związanej z czasem – zarówno linearnym, historycznym, jak i cyklicznym, wyznaczonym rytmami przyrody.
O tym, jak przeszłość jest dziś wykorzystywana w służbie bieżącej polityki pisze w znakomitym, przenikliwym eseju poświęconym komunizmowi i antykomunizmowi Łukasz Bińkowski. Tekst ten inauguruje w naszym piśmie działanie nowego działu „Konsekwencje idei”, który redaguje Krzysztof Posłajko.
O przeszłości i współczesności pewnej idei traktuje także artykuł Ruty Śpiewak. Autorka podążyła w nim śladem młodzieńczych fascynacji Marii Dąbrowskiej, zaś owocem jej podróży do Finlandii jest refleksja nad obecnym stanem idei i praktyki spółdzielczej w tym kraju. W numerze znajdziecie również kolejny „duchologiczny” felieton Olgi Drendy, poświęcony higienicznym obsesjom wychowawczym PRL. Do znacznie dawniejszych czasów sięga zaś Lucjan Kołodziejski, nauczyciel, regionalista, pasjonat lokalnej historii. Jego tekst o XIX-wiecznym buncie borzęcińskich chłopów to przygnębiająca relacja o nieludzkiej opresji i ludzkiej godności, a zarazem ciekawy przykład uprawiania oddolnej historii ludowej.
W bieżącym numerze mowa jest jednak także o tym, co „tu i teraz”. O tym, jak dotrzeć dotrzeć do zwolenników ideologii nacjonalistycznej rozmawiamy z Maciejem Koniecznym, zaś o działalności bieżącej i planach krakowskiego ruchu miejskiego Miasto Wspólne z Tomaszem Leśniakiem. Rękę na pulsie trzymają także Joanna Kiedrzyńska (w recenzjach książek Ziemowita Szczerka i Jakuba Żulczyka) oraz Karol Templewicz, który zastanawia się, jak nowsze i dawniejsze amerykańskie doświadczenie wojenne odbija się w książce Bena Fountaina.
Wokół nieodległych wydarzeń politycznych i społecznych osnute jest opowiadanie „Brexit” Andrzeja Muszyńskiego, jak zwykle zabierającego czytelnika w podróże w czasie i przestrzeni. W dziale „Drobiazgi” przeczytacie również cztery wiersze Janusza Radwańskiego i poruszające opowiadanie „Echo” Marty Stefaniak.
Konrad Malec i Mateusz Sowiński przygotowali teksty okolicznościowe, związane jednak nie z obchodami historycznych rocznic, lecz z powtarzalnym rytmem przyrodniczym. Dlatego właśnie w czasie letniego przesilenia (Sobótki, Nocy Świętojańskiej i Nocy Kupały) zachęcamy do poczytania o rozwiązłych wodniczkach i wodnych pluskwiakach o demonicznej powierzchowności.

Zapraszamy również do pobrania PDF-u z numerem czerwcowym!

Życzymy owocnej lektury i udanych wakacji!

Redakcja „Nowych Peryferii”

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *