Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,

 

Na stronie „Nowych Peryferii” pojawiło się właśnie nowe wydanie naszego internetowego magazynu idei. Znajdziecie w nim kilkanaście różnorodnych tekstów.

Staramy się obserwować i zabierać głos w ważnych sprawach, które dzieją się wokół nas, tu i teraz. Taką sprawą, tylko z pozoru lokalną, jest dramatyczna sytuacja mieszkańców gdyńskiego osiedla „Pekin”. Powstało ono jeszcze przed wojną, swoje domy zbudowali budowniczowie portu i miasta. Ich potomkom, a także innym mieszkańcom, grozi dziś utrata dachu nad głową. Z rozmów z nimi oraz działaczami społecznymi i politycznymi narodził się tekst Alicji Palęckiej „Rewitalizacja w interesie prywatnym”.

Poruszamy również zagadnienie przyszłości polskiej edukacji. Na temat reformy szkolnej głos zabiera Michał Wójtowski, zaś Monika Kostera i Jerzy Kociatkiewicz wypowiadają się w sprawie polskiego modelu kształcenia w dziedzinie zarządzania. Temat szkoły i wychowania pojawia się również, choć w krzywym zwierciadle, w i śmiesznej, i strasznej miniaturze Jarosława Górskiego. Inną, ale również będącą na czasie tematykę, porusza Karol Trammer, a w jego przedrukowanym z pisma „Z biegiem szyn” artykule mowa jest o tym, co stanie się z niewykorzystanymi przez polską kolej dotacjami unijnymi.

Jak co miesiąc, dzielimy się z Wami nie tylko publicystyką, ale też dobrą – i pięknie ilustrowaną – literaturą. W bieżącym numerze prezentujemy więc kolejne opowiadanie Andrzeja Muszyńskiego oraz wiersze Katarzyny Kowalewskiej i Grzegorza Wróblewskiego, te ostatnie z towarzyszącym im malarstwem.

W naszym piśmie nie może zabraknąć tekstów przyrodniczych. Tym razem zwierzęcymi bohaterami wydania będą ropucha szara, o której pisze Konrad Malec, oraz sprężyki, niezwykle skoczne chrząszcze. Ilustrowanym wspaniałymi zdjęciami artykułem na ich temat debiutuje na naszych łamach Mateusz Sowiński.

Ponadto Krzysztof Mroczko pisze o niedoli widzów polskich seriali kryminalnych, zaś Aleksander Sola przenosi nas w nowym odcinku wspomnień do świata, który powstawał „Na zachodzie” Polski w pierwszych latach powojennych.

Zapraszamy Was do czytania, dzielenia się tekstami, obrazami i komentarzami.

Redakcja „Nowych Peryferii”

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *