Szanowni Czytelnicy, Szanowne Czytelniczki,

 

Zapraszamy do lektury nowego, marcowego numeru „Nowych Peryferii” – nr 3 (14)/2017. Znajdziecie w nim nieco więcej tekstów niż dotychczas. Część z nich poświęcona jest bieżącym wydarzeniom i ważnym przemianom w światowej polityce. Leopold Hess pisze o wynikach ostatnich wyborów w Holandii, studząc entuzjazm tych, którzy w przegranej Geerta Wildersa chcieliby się doszukiwać powrotu europejskiej „normalności”. Jacek Olender opisuje miniony rok z perspektywy imigranta mieszkającego w Londynie – referendum unijne, w jego opinii, pokazało naskórkowość tolerancji i liberalizmu kulturowego brytyjskiej klasy rządzącej. Spraw bardziej ogólnych, choć również związanych z bieżącymi tendencjami politycznymi, dotyczy tekst Michała Zabdyr-Jamroza, odnoszący się do amerykańskiej debaty o poglądach politycznych naukowców.

Dwa materiały z bieżącego numeru poświęcone są różnym aspektom sytuacji polskich kobiet. Olga Drenda w felietonie „Goła baba z siatami” analizuje sprzeczne wizerunki kobiecości wyłaniające się z popkultury i codzienności swojej ulubionej epoki – „duchologicznej” transformacji. Z kolei Ewa Kamińska-Bużałek opowiada o działalności łódzkiego kolektywu Kobiety znad Łódki, który pracuje nad przywracaniem pamięci o kobietach w historii Łodzi: robotnicach, działaczkach patriotycznych, społeczniczkach czy artystkach – polskich i żydowskich.

Przeczytacie także artykuł Michała Rauszera dotyczący tego, jak tworzyło się w toku historii polskie pojęcie narodu – autor przedstawia ten proces jako wykluczanie ludu przy jednoczesnej inspiracji elementami kultury ludowej. A przecież badacze miejscy wciąż jeżdżą po kraju, szukając śladów ludowych tradycji – taka działalność pozwala jednak tym razem ocalić od zapomnienia te ich elementy, nad których stopniową utratą boleją sami mieszkańcy wsi. Wywiad z współtwórcami projektu Pieśni do śmierci, Julią Biczysko i Marcinem Kulińskim, mówi właśnie o tym. Nasi rozmówcy zbierają pieśni pogrzebowe Wschodniego Mazowsza, nagrywają ostatnich śpiewaków, sami wykonują zebrane utwory. W dziale Prawo do Wsi nie zaniedbujemy także tematu rolnictwa, publikując tekst Renaty Płoskoń o przynależnych przedwiośniu pracach wykonywanych w gospodarstwie ekologicznym.

O nazbyt czarno-białych „Powidokach”, ostatnim filmie Andrzeja Wajdy, przeczytacie w recenzji Ewy Korzeniowskiej, zaś w recenzji wystawy fotograficznej „Polska” Dorota Przygucka i Ewa Korzeniowska podążają tropami Michała Szlagi po polskich dróżkach, domach i bezdrożach.

W dziale literackim Drobiazgi tym razem niezwykłe opowiadania łotewskiej pisarki Māry Zālīte ze zbioru składającego się na powieść „Pięć palców”, tłumaczone przez Justynę Prusinowską i po raz pierwszy publikowane po polsku. To intensywny zapis przeżyć dziewczynki urodzonej w sowieckim łagrze, Laury, która po raz pierwszy ma ujrzeć ojczystą Łotwę. Opowiadania zilustrowała Elżbieta Prusinowska. Powieść Māry Zālīte została najważniejszą łotewską książką roku 2013 i otrzymała Doroczną Nagrodę Literacką Łotwy 2013 w kategorii najlepszy utwór prozatorski. W zupełnie inną atmosferę wprowadzą nas wiersze Kuby Niklasińskiego, które również możemy odnaleźć w Drobiazgach.

Wreszcie, zainteresowanym przyrodą jak zwykle proponujemy barwną opowieść Konrada Malca z cyklu Kultura i Natura – tym razem przeczytacie o kuliku wielkim, zagrożonym ptaku podmokłych łąk. Publikujemy także starym zwyczajem gościnny tekst z dwumiesięcznika „Z Biegiem Szyn”.

Życzymy ciekawej lektury!

Numer 3 (14)

drukuj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *